W naszym MRI możemy przeprowadzać badania na stojącym koniu od kopyt do stawu nadgarstkowego lub skokowego, jak i kości oraz tkanek.

Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego opiera się na zjawisku jądrowego rezonansu magnetycznego (z ang. MRI, magnetic resonance imaging) i jest jedną z najnowszych metod badania koni. Za pomocą pól magnetycznych możliwe jest przez technicznie skomplikowane obliczenia, tworzenie obrazów chorej nogi. Odbywa się to bez użycia promieni rentgenowskich lub substancji radioaktywnych. Dlatego metoda ta jest bardzo delikatna i praktycznie wolna od działań niepożądanych. Jest to jedyna procedura tworzenia obrazu, w której widoczne są w szczegółach zarówno kości i tkanki miękkie, takie jak ścięgna, więzadła i chrząstki. W szczególności, można już rozpoznać najmniejsze zapalenia w tych strukturach. Dzięki tej technice badane są kopyta, pęcina, napęcie oraz staw nadgarstkowy i staw skokowy. W ponad 90% wszystkich przypadków możemy więc zapewnić natychmiastowe rozpoznanie, co pozwala zaoszczędzić właścicielowi niepotrzebnych kosztów i cennego czasu.

Główną zaletą tej metody jest to, że konie mogą być badane w pozycji stojącej. Oznacza to po pierwsze, że skutki uboczne narkozy nie są obecne, a po drugie, badanie może być przeprowadzone ambulatoryjnie, bez przymusu pozostawienia konia w klinice. Aby przeprowadzić badanie konia, konieczne jest ściągnięcie podków oraz podanie środków uspokajających. Następnie wprowadza się konia do pomieszczenia aby zbadać magnesem chorą kończynę. W wyniku badania powstają obrazy wykonane w różnych płaszczyznach, w przypadku niektórych chorób (zwłaszcza syndromu trzeszczkowego) robione są ujęcia porównawcze drugiej kończyny. Głównym obszarem zastosowania jest badanie kopyt, ponieważ poprzez otaczający róg, tkanki miękkie nie mogłby być w jaki kolwiek inny sposób przedstawione.

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok