U Państwa konia doszło do złamania kości rysikowej, co wymaga operacji i stacjonarnego leczenia w naszej klinice. Złamanie kości rysikowej może mieć dwie przyczyny, dlatego wyróżniamy dwie formy złamania:

- urazowe złamanie – do złamania dochodzi poprzez kopnięcie albo podobne urazy; czemu towarzyszą większe rany i zakażenie, spowodowane zabrudzeniem. Takie złamania występują najczęściej w górnym odcinku kości rysikowej, w sąsiedztwie stawów. Operacja przy takim złamaniu może czasami być bardzo kłopotliwa. Z powodu zakażenia, gojenie się rany pooperacyjnej nie zawsze przebiega bez problemów.

złamanie spowodowane zmianami patologicznymi i zmęczeniem - tym przypadku do złamania kości rysikowej dochodzi spontanicznie, często w dolnej, trzeciej części kości rysikowej. Ten rodzaj złamania występuje najczęściej, a zabieg zaliczamy do rutynowych.

PRZYGOTOWANIE DO OPERACJI I NARKOZY

Wieczorem, w dniu poprzedzającym zabieg, Państwa koń nie może zostać nakarmiony po to, aby następnego dnia na czczo mógł zostać poddany narkozie. Koń zostanie przygotowany do znieczulenia ogólnego za pomocą leków uspokajających, a następnie łagodnie położony na podłodze i przykryty kocem ochronnym. Następnie koń zostanie za pomocą dźwigu położony na stole operacyjnym i zaintubowany, tzn. rura intubacyjna ( gumowy wąż) zostanie wprowadzona do tchawicy i koń zostanie wentylowany za pomocą tlenu i izofluranu. Pole operacyjne zostanie dokładnie wystrzyżone, zdezynfekowane, a duża powierzchnia pola zostanie przykryta sterylnymi chustami.

ZABIEG OPERACYJNY

Po skończeniu przygotowań do operacji, za pomocą skalpela zostanie najpierw oddzielona skóra, wolny koniec kości rysikowej zostanie odpreparowany i powyżej złamania (często za pomocą tzw.piły oscylacyjnej) na tępo odpiłowany. Następnie rana zostanie zamknięta dwupiętrowo i na kończynę zostanie założony półsztywny opatrunek unieruchamiający, po to, aby rana się lepiej goiła. W normalnych warunkach operacja trwa około godziny. W drodze do boksu wybudzeniowego koń będzie wentylowany czystym tlenem , a w przeciągu 10 do 20 minut wybudza się z narkozy i staje na nogi. Po około 30 minutach koń odzyskuje pełną świadomość i mogą państwo odwiedzić swoje zwierzę.

NASZ SERWIS

Podczas narkozy lekarz kontroluje stan uzębienia Państwa konia i w razie potrzeby zostaje podjęte leczenie, a samców badany jest również stan narządu płciowego.

 

OPIEKA POOPERACYJNA

Po operacji przez okres pięciu dni stosowana jest antybiotykoterapia, żeby nie dopuścić do zakażenia pooperacyjnego. W normalnych warunkach koń może opuścić klinikę po 5 dniach od operacji, jednak musi pozostać w boksie przez okres 3 tygodni. W ciągu 5 dni po operacji powinna być regularnie mierzona temperatura , która musi się mieścić w górnej granicy normy, do 38,4°C. Opatrunek zostaje założony na 10 dni. W tym czasie opatrunek powinien być regularnie kontrolowany, aby nie doszło do niedokrwienia i martwicy, spowodowanej uciskiem opatrunku. W razie gorączki lub pogorszenia obciążenia kończyny, powinni Państwo jak najszybciej poinformować nasz zespół o zaistniałej sytuacji. 14 dni po operacji powinny zostać wykonane kontrolne zdjęcia RTG, aby w porę rozpoznać zapalenie okostnej, do którego czasami dochodzi po operacji. Po 3 tygodniowym odpoczynku w boksie, przez kolejne 3 tygodnie należy oprowadzać konia w stępie przez 20-30 minut , po możliwie twardym podłożu. Po upływie zalecanych 6 tygodni, koń może rozpocząć pracę pod jeźdźcem- maksymalnie 45 minut dziennie. Koń nie może być wyprowadzany na padok, ani na wybieg. Dalsze leczenie, jak również zmiana opatrunku i plan ruchu się powinny być uzgodnione z miejscowym lekarzem opiekującym się koniem. W sumie po zabiegu koń powinien zostać wyłączony z użytkowania przez 2 miesiące. Karmienie konia powinno być zredukowane adekwatnie do wykonywanej pracy. Koń powinien otrzymywać odpowiednią ilość paszy objętościowej, a podczas odpoczynku i w trakcie okresu oprowadzania konia, nie powinien otrzymywać albo tylko małe ilości paszy treściwej. Co drugi dzień, profilaktycznie, by zapobiec kolce , podajemy zwierzęciu mesz.

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok