U Państwa konia zostało zdiagnozowane schorzenie trzeszczki i z tego powodu powinien zostać przeprowadzony zabieg przecięcia nerwu. W celu przeprowadzenia takiego zabiegu Państwa koń musi zostać stacjonarnie leczony w naszej klinice.

PRZYGOTOWANIE DO OPERACJI I NARKOZY

Wieczorem, w dniu poprzedzającym zabieg, Państwa koń nie może zostać nakarmiony po to, aby następnego dnia na czczo mógł zostać poddany narkozie. Koń zostanie przygotowany do znieczulenia ogólnego za pomocą leków uspokajających, a następnie łagodnie położony na podłodze. Następnie koń zostanie za pomocą dźwigu położony na stole operacyjnym i zaintubowany, tzn. rura intubacyjna ( gumowy wąż) zostanie wprowadzona do tchawicy i koń będzie wentylowany za pomocą tlenu i izofluranu. Pole operacyjne zostanie dokładnie wystrzyżone, zdezynfekowane, a duża powierzchnia pola zostanie przykryta sterylnymi chustami.

 

ZABIEG OPERACYJNY

Po skończonych przygotowaniach, za pomocą skalpela zostanie najpierw przecięta skóra. Potem nerw zostanie wewnątrz i na zewnątrz odpreparowany i usunięty na długości 4-6 cm na obu kończynach.Następnie rana operacyjna zostanie zamknięta szwem śródskórnym i założony opatrunek, żeby wspomóc gojenie się ran. W normalnych warunkach operacja trwa około półtora godziny. W drodze do boksu wybudzeniowego koń będzie wentylowany czystym tlenem, a w przeciągu 10 do 20 minut wybudza się z narkozy i staje na nogi. Po około 30 minutach zwierzę wraca do pełnej świadomości i mogą Państwo odwiedzić swojego konia.

 

NASZ SERWIS

Podczas narkozy lekarz kontroluje stan uzębienia Państwa konia i w razie potrzeby zostaje podjęte leczenie, a samców badany jest również stan narządu płciowego.

 

OPIEKA POOPERACYJNA

Po operacji przez okres pięciu dni stosowana jest antybiotykoterapia, żeby nie dopuścić do zakażenia pooperacyjnego. W normalnych warunkach koń może opuścić klinikę po 5 dniach od operacji, jednak musi pozostać w boksie przez okres 3 tygodni. W ciągu 5 dni po operacji powinna być regularnie mierzona temperatura , która musi się mieścić w górnej granicy normy, do 38,4°C. Opatrunek powinien być zmieniany co 3-4 dni przez okres 10 dni, potem wystarczą zwykłe owijki. Z powodu śródskórnego szwu , nie ma konieczności wyciągania szwów. Po 5 tygodniowym odpoczynku w boksie, oprowadzamy konia w stepie 20 do 30 minut dziennie przez 3 tygodnie. Następnie można około 45 minut dziennie jeździć stępem przez 3 tygodnie. Nie można wyprowadzać konia na wybieg ani na padok. Dalsze leczenie, zmiana opatrunku , jak i plan ruchu konia powinny być uzgodnione z Państwa lekarzem weterynarii. Muszą Państwo liczyć na wyłączenie konia z użytkowania przez okres 12 tygodni. Ważne jest, aby od tego momentu Państwa koń był obustronnie podkuwany ortopedycznie specjalnymi podkowami. W przypadku wystąpienia znacznej kulawizny po operacji, doszło w tym przypadku do zapalenia kikuta operacyjnego. W takim przypadku konieczne jest natychmiastowe wezwanie lekarza weterynarii. Nerwy odrosną po 3 do 7 latach i może dojść do ponownej kulawizny Państwa konia, jednak nie wyklucza to kolejnej operacji, która może zostać przeprowadzona.

Karmienie konia powinno być zredukowane adekwatnie do wykonywanej pracy. Koń powinien otrzymywaćodpowiednią ilość paszy objętościowej, a podczas odpoczynku i w trakcie okresu oprowadzania, nie powinien otrzymywać albo tylko małe ilości paszy treściwej. Co drugi dzień, profilaktycznie, by zapobiec kolce, podajemy zwierzęciu mesz.

 

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok