Kulawizna spowodowana schorzeniami stawów, ścięgien i więzadeł w wielu przypadkach wiąże sią z długotrwałym leczeniem i niepewnym wynikiem końcowym. Naruszenia ścięgien i więzadeł należą do najgroźniejszych zachorowań u konia. W ostatnich latach znacznie poprawiły się możliwości leczenia, zwiększające szansę na wyzdrowienie. Mowa tu o komórkach macierzystych. Zastosowanie komórek macierzystych przyjęte zostało z medycyny ludzkiej. W USA od pewnego czasu zaczęto używać komórki macierzyste i tzw. czynniki wzrostowe do regeneracji uszkodzonych tkanek. U nas metoda ta jest coraz częściej wykorzystywana przez odpowiednio wykwalifikowanych lekarzy weterynarii.

Leczenie tą metodą pozwala na całkowite wyzdrowienie koni i ponowne użytkowanie ich w sporcie. Terapia komórkami macierzystymi wykorzystuje zwłaszcza możliwości samo regeneracji organizmu. Możliwe są dwa różne założenia.

Wstrzyknięcie wewnątrzpochodnego płynu szpiku kostnego, który został pozyskany z mostka konia. Komórki magazynują się i prowadzą do regeneracji tkanek.

W obu przypadkach wstrzyknięte komórki prowadzą do naturalnej regeneracji uszkodzonych tkanek i zapobiegają tworzeniu się tkanki zastępczej, która jest mniej odporna na obciążenia, czyli tkanki bliznowatej.

LECZENIE

Komórki macierzyste są niezróżnicowanymi komórkami, które poprzez replikację mogą się same odnawiać i różnicować w określony rodzaj tkanki. Takie komórki można pozyskać ze szpiku kostnego, np. jak w przypadku konia- poprzez punkcję mostka. Jeśli zabieg ten zostaje przeprowadzony na stojącym koniu, musi zostać uwzględnione dodatkowe ryzyko wystąpienia komplikacji pozabiegowych. W naszej klinice punkcję mostka przeprowadzamy w krótkim znieczuleniu ogólnym na leżącym koniu. Zabieg ten trwa ok.15 minut. Do mostka zostaje wprowadzona specjalna igła i odessane zostaje 20-60 ml szpiku kostnego. Pozyskany szpik kostny jest zazwyczaj odwirowany, przez co zostaje bardziej zagęszczony i dodatkowo wzbogacony w PRP (frakcję białych krwinek, pozyskaną z krwi, która zawiera dodatkowe czynniki wzrostu). Pod kontrolą USG, zostaje wprowadzona igła bezpośrednio do uszkodzonego miejsca, a następnie pozyskany i wzbogacony w PRP szpik kostny zostaje zdeponowany. Zaletą narkozy jest to, że wyłączony jest ból, spowodowany rozciąganiem tkanek przy zaaplikowaniu 20 ml szpiku kostnego i związane z tym odruchy obronne organizmu. Przy iniekcji bezpośrednio w miejsce uszkodzenia, zostaną przeniesione również czynniki wzrostu, zawarte w szpiku kostnym. Pozostała część może zostać przechowywana w specjalnym laboratorium, gdzie komórki powiększają swoją liczbę i po 3-4 tygodniach można je zaaplikować. Kosztypozyskania szpiku kostnego i iniekcji wynoszą ok. 500 euro, jednak koszty związane z przechowywaniem komórek i ich rozmnożeniem w laboratorium to dodatkowe od 600 do 1000 euro. Często wystarczy jednakzwykłe przeniesienie autologicznego szpiku kostnego. Wyniki leczenia dotychczasowych zabiegów, przeprowadzonych u koni są bardzo obiecujące, a działań niepożądanych na razie nie zaobserwowano. Jednak takie metody leczenia są na razie na etapie testowania. Wyniki doświadczeń naukowych nie są jeszcze znane. Leczenie uszkodzonych ścięgien nie przebiega szybciej niż w przypadku innych, dotychczasowo stosowanych metod, jednak nowo powstająca tkanka ma wyraźnie lepszą jakość.

 

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok