U Państwa konia stwierdzone zostało jednostronne porażenie krtani (dychawica świszcząca), co wymaga operacji i stacjonarnego leczenia w naszej klinice.


PRZYGOTOWANIE DO OPERACJI I NARKOZY

Wieczorem, w dniu poprzedzającym zabieg, Państwa koń nie może zostać nakarmiony po to, aby następnego dnia na czczo mógł zostać poddany narkozie. Koń zostanie przygotowany do znieczulenia ogólnego za pomocą leków uspokajających, a następnie łagodnie położony na podłodze. Następnie koń zostanie za pomocą dźwigu położony na stole operacyjnym i zaintubowany, tzn. rura intubacyjna ( gumowy wąż) zostanie wprowadzona do tchawicy i koń będzie wentylowany za pomocą tlenu i izofluranu. Pole operacyjne zostanie dokładnie wystrzyżone, zdezynfekowane, a duża powierzchnia pola zostanie przykryta sterylnymi chustami.


ZABIEG OPERACYJNY

Po skończeniu przygotowań do operacji, za pomocą skalpela zostanie przecięta skóra i następnie z dojścia bocznego odpreparowana krtań. Następnie wszczepione zostaną laryngoplasty i za ich pomocą chrząstka nalewkowata zostanie umocowana za zewnątrz. Następnie rana pooperacyjna zostanie zamknięta za pomocą licznych szwów, w tym szwu zatapiającego. Potem zmieniamy położenie konia i przeprowadzamy laryngotomię (przecięta zostanie krtań) po to , aby można było usunąć fałd głosowy. W normalnych warunkach operacja trwa około półtora godziny. W drodze do boksu wybudzeniowego koń będzie wentylowany czystym tlenem , a w przeciągu 10 do 20 minut wybudza się z narkozy i staje na nogi. Po około 30 minutach zwierzę wraca do pełnej świadomości i mogą Państwo odwiedzić swojego konia.


NASZ SERWIS

Podczas narkozy lekarz kontroluje stan uzębienia Państwa konia i w razie potrzeby zostaje podjęte leczenie, a samców badany jest również stan narządu płciowego.


OPIEKA POOPERACYJNA

Po operacji przez okres pięciu dni stosowana jest antybiotykoterapia, żeby nie dopuścić do zakażenia pooperacyjnego. W normalnych warunkach koń może opuścić klinikę po 5 dniach od operacji, jednak musi pozostać w boksie przez okres 5 tygodni. W ciągu 5 dni po operacji powinna być regularnie mierzona tmperatura , która powinna się mieścić w górnej granicy normy, do 38,4°C. Po okresie odpoczynku w boksie, koń może 20-30 minut dziennie być oprowadzany w stępie przez okres 3 tygoedni. Potem przez okres czterech tygodni koń będzie powoli, za pomocą dostosowanego treningu wracał do formy. . W sumie po zabiegu koń powinien zostać wyłączony z użytkowania przez 12 tygodni. Karmienie konia powinno być zredukowane adekwatnie do wykonywanej pracy. Koń powinien otrzymywać odpowiednia ilość paszy objętościowej, a podczas odpoczynku i w trakcie okresu oprowadzania, nie powinien otrzymywać albo tylko małe ilości paszy treściwej. Co drugi dzień, profilaktycznie, by zapobiec kolce, podajemy zwierzęciu mesz. Początkowo koń powinien otrzymywać jedynie namoczony pokarm, ponieważ musi się przyzwyczaić do tego, że jedna strona krtani jest ciągle otwarta.

 

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok