CZYM JEST ZWIERZĘCA CHIROPRAKTYKA

Zwierzęca chiropraktyka jest ważną częścią medycyny weterynaryjnej. Oferuje nam ogromne możliwości w opiece zdrowotnej zwierząt i razem z leczeniem farmakologicznym, zabiegami operacyjnymi, akupunkturą oraz innymi, podobnymi metodami leży w zakresie medycyny weterynaryjnej.

Chiropraktyka polega za manualnym leczeniu, które może być zastosowane w problemach zdrowotnych, jak również użytkowych koni. Zasadniczym punktem chiropraktyki jest zaburzone funkcjonowanie kręgosłupa oraz związanych z tym zaburzeń w układzie nerwowym i w konsekwencji negatywnego wpływu na cały organizm. Chiropraktyka nie zastępuje tradycyjnej medycyny weterynaryjnej, oferuje jedynie przydatne uzupełnienie medycyny konwencjonalnej.

 

ZASTOSOWANIE CHIROPRAKTYKI

Chiropraktyka znajduje zastosowanie w przewlekłych problemach układu mięśniowo- szkieletowego, w ostrych problemach związanych z napięciem, sztywnością, w terapiach skojarzonych przy przewlekłej kulawiźnie, związanej ze szpatem, z zapaleniem trzeszczek kopytowych, ochwatem czy też problemami ze ścięgnami, w utrzymaniu wydajności pracy koni sportowych, w profilaktyce zdrowotnej koni oraz w utrzymaniu zdrowia starszych koni.

CO NAZYWAMY BLOKADĄ

Pod pojęciem blokady chiropraktycy rozumieją funkcjonalną deformacje kręgów, wpływającą na ograniczenie ruchowe stawów, to znaczy ze normalny zakres ruchowy danego kręgu jest ograniczony. Jeżeli istnieją blokady to koń traci elastyczność kręgosłupa, czego następstwem może być sztywność, napięcie mięśni, co wpływa negatywnie na wydajność sportową konia.

PRZYKŁADY BLOKAD

U koni ujeżdżeniowych występują blokady w odcinku lędźwiowym, które mogą prowadzić do pogorszenia zgięcia i braku rozluźnienia. Konie skokowe, mające blokady w odcinku piersiowym i lędźwiowym mają problemy wygięciem grzbietu podczas skoku. Po wylądowaniu po przeszkodzie, często krzyżują nogi podczas galopu i mają problemy z lotną zmianą nogi. Konie o specyficznym chodzie z blokadami w obrębie stawów biodrowo-krzyżowych pokazują zaburzenia rytmu i mają trudności z przejściami. Konie takie można rozpoznać po sztywnym i słabym umięśnieniu na grzbiecie. Konie długodystansowe, mające blokady w odcinku piersiowym i szyjnym są bardzo często wrażliwe w okolicy grzbietu i wykazują zaburzenia rytmu, czego konsekwencją jest spadek wydajności pracy konia i sztywna szyja. Konie pociągowe, które wykraczają poza ramię, wyłamują, mają nieczysty rytm albo źle się wyginają, mogą posiadać ograniczoną ruchomość w odcinku piersiowym i lędźwiowym. Konie westernowe z blokadami w odcinku lędźwiowym i w stawie biodrowo-krzyżowym mają problemy z wygięciem, obrotami i odwracaniem.

 

 

CO POWODUJĄ BLOKADY?

Przyczyną ograniczonej ruchomości stawów mogą być : urazy, narkoza, transport, problemy przy porodzie, brak ruchu, sprawność, jeździec i jego problemy z dosiadem, okucie, złe dopasowanie siodła oraz wiek pacjentów.

JAK WYGŁADA ZABIEG CHIROPRAKTYCZNY

Jeśli blokada istnieje między dwoma kręgami, można usunąć taką deformację, co spowoduje przywrócenie ruchomości stawów. Korekcja położenia kręgu następuje poprzez bardzo szybkie i krótkie impulsy, które za pomocą rąk albo palców zostaną bezpośrednio przekazane na kręgi lub na wyrostki. Mowa tutaj o chiropraktycznym nastawianiu.

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok